Kan tungrodde IT-prosesser bli smidige ved å lære av sosiale medier?


Prosesstyrt IT fungerer ikke når prosessene kommer i veien. Noen mener prosessene er for tungrodde og byråkratiske, andre mener at vi bruker og implementerer prosessene feil. Kan tungrodde IT-prosesser bli smidige ved å lære av sosiale medier?
Kan tungrodde IT-prosesser bli smidige ved å lære av sosiale medier?

Kan tungrodde IT-prosesser bli smidige ved å lære av sosiale medier?

Prosesstyrt IT fungerer ikke når prosessene kommer i veien. Noen mener prosessene er for tungrodde og byråkratiske, andre mener at vi bruker og implementerer prosessene feil. Skal man da hoppe bukk over arbeidsflyten og ta snarveier eller skal man sette seg ved tegnebrettet og begynne forfra med prosesser og opplæring? Det finnes andre alternativ.

Løsningen på den kjente utfordringen med å få avkastning på prosess-investeringene kan ligge i sosialt samhandlende IT-styring. De tingene som gjør LinkedIn, Twitter, Facebook og andre sosiale medier så suksessfulle kan også brukes i effektiv styring av IT.

Vi tar utgangspunkt i Facebooks grensesnitt og rammeverket ITIL, som er kjent for veldig mange. Tenk deg at du har en bruker i en nettbasert applikasjon hvor du i stedet for å ha venner hadde kollegaer, og i stedet for å være medlem av grupper og fan-sider, var medlem av de forskjellige prosessene. I prosessene kunne du tildeles roller på samme måte som man kan i grupper på Facebook i dag. En person eier Incident-gruppa, en annen Problem-gruppa. Endringslederen er eier av Change-gruppa og en del andre kollegaer har CAB-rettigheter og andre igjen har godkjenningsmyndighet på standardendringer.

I din egen flyt ville du fått oppdateringer fra de kollegaene du var knyttet sammen med, og fra de gruppene, eller prosessene, der du hadde oppgaver og roller. Du ville enkelt kunne holde deg oppdatert og samtidig få tilgang til de oppgavene du skal gjennomføre.

Dette høres kanskje utopisk ut, men det er allerede i bruk av 48upper, som også utvikler et verktøy som foreløpig har samme navn. 48upper er et datterselskap av HP og over 100 personer arbeider med det de kaller ” the first Social Collaborative IT Management solution”. Kilder internt i HP kan avsløre at lansering i Nord Amerika er satt til fjerde kvartal i år, og første kvartal neste år for resten av verden.

For større bilde klikk her

Du kan lese mer på 48upper.com.

Emneord: 48upper, ITIL, IT-prosesser, HP, Facebook

Skrevet av Henrik Brattlie, konsulent i Manag-E Norge AS

Dato:13.06.2010

RTSM – oversikt over status i ditt operative driftsmiljø

RTSM – oversikt over status i ditt operative driftsmiljø RTSM er en ”sanntidsdatabase” som ligger i BSM Foundation fra og med versjon 9, og som oppdateres både med hensyn på status og topologi av alle produktene i BSM9-porteføljen.
Les mer her

Hvorfor Cloud er "Nå", ikke "Når"!

Hvorfor Cloud er "Nå", ikke "Når"! Hvorfor Cloud er "Nå", ikke "Når"! Cloud løsninger vil påvirke fremtiden vår og det er særdeles viktig at vi starter en orientering om dette nå.
Les mer her

Cloud Reference Architecture

Cloud Reference Architecture HP har utarbeidet en arkitektur som viser hvilke elementer en Cloud Computing arkitektur bør bestå av, og deres innbyrdes relasjoner, kalt HP Cloud Reference Architecture.
Les mer her
NESTE AKTIVITETER: