Service Asset and Configuration Management

Overfor stadig flere IT organisasjoner blir det stilt krav om at de må ha full oversikt over den maskinvare-, programvare- og tjenesteportefølje som de forvalter. Oversikten skal være omfattende og oppdatert, med informasjon om både tekniske detaljer, lisenser, serviceavtaler og mere til. Vanlige spørsmål er:

  • Hvilke maskintyper har organisasjonen, hvor mange, hvor gamle er de, hvem bruker dem?
  • Hvilke programvarelisenser har man, hvor mye brukes de, hvilken support gjelder?
  • Hvilke brukere (interne og eksterne) benytter hvilke tjenester, hvem leverer tjenestene, hvilke avtaler og tjenestenivå er gjeldende?
  • Og hva koster bruken av dette, og hvem betaler hva?

Disse spørsmålene stilles både av eksterne (kunder, leverandører, revisorer, myndigheter) og interne (brukeravdelinger, ledelsen, økonomi, etc.). Muligheten til å gi presise svar mangler allikevel hos de fleste i dag. Både maskin- og programvare blir ofte utgiftsført ved anskaffelse, så man finner få spor i økonomi- eller ERP-systemene. Driftsmessige CMDBer som benyttes av IT-avdelingene inneholder et subsett av denne informasjon. Det man trenger er en bedre metode for å håndtere dette enn det som er vanlig i dag.

Løsninger som sikrer løpende, korrekt informasjon om dette kalles i ITIL versjon 3 for ”Service Asset and Configuration Management” (SACM), altså det å holde orden på sine ”tjenesteressurser”, hvor maskin- og programvare også ses på som ressurser.

HP BTO løsningen for SACM består av flere elementer:

  • Inventering av maskin- og programvare gjøres ved hjelp av ”scanning” programvare som klassifiserer maskinvare og automatisk gjenkjenner installerte lisenser.
  • Logging av lisensbruk gjøres ved hjelp av en agent på den enkelte maskin.
  • Service- og supportavtaler knyttes til tjenester, maskinvare og programvare gjennom programvare for forvaltning av ressurser.
  • Og det hele vedlikeholdes gjennom kontinuerlig scanning, link til driftsstøtteverktøy og knytning til innkjøpsfunksjonen for IT.

For mer informasjon om dette viktige området, kontakt Manag-E for en diskusjon med en av våre løsningsrådgivere/-arkitekter.

Dato:31.08.2010

RTSM – oversikt over status i ditt operative driftsmiljø

RTSM – oversikt over status i ditt operative driftsmiljø RTSM er en ”sanntidsdatabase” som ligger i BSM Foundation fra og med versjon 9, og som oppdateres både med hensyn på status og topologi av alle produktene i BSM9-porteføljen.
Les mer her

Hvorfor Cloud er "Nå", ikke "Når"!

Hvorfor Cloud er "Nå", ikke "Når"! Hvorfor Cloud er "Nå", ikke "Når"! Cloud løsninger vil påvirke fremtiden vår og det er særdeles viktig at vi starter en orientering om dette nå.
Les mer her

Cloud Reference Architecture

Cloud Reference Architecture HP har utarbeidet en arkitektur som viser hvilke elementer en Cloud Computing arkitektur bør bestå av, og deres innbyrdes relasjoner, kalt HP Cloud Reference Architecture.
Les mer her
NESTE AKTIVITETER: